راهنمای خرید بالش

راهنمای بالش مناسب خواب

بالش مناسب

خواب و استراحت ، معمول ترین فعالیت همه انسان ها با هر ویژگی است. انسان چه بخواهد و چه نخواهد ، باید هر شب به استراحت بپردازد. این جز جدایی ناپذیر از زندگی، شرایط مناسبی را باید دارا باشد. با خوابیدن ، فرد به کسب انرژی مجدد و زدودن خستگی های جسمانی و روحانی خود کمک می نماید.

البته به شرط این که در هنگام استراحت شرایط ایده آلی داشته باشد. بالش و تکیه گاه سر یکی از ملزومات خواب راحت است. این بخش باید بتواند سر، گردن و ستون فقرات را در وضعیت مناسب و هم راستای بدن قرار بدهد. حالا آیا می توانید بگوئید بالش مناسب خواب من کدام است ؟؟

بالش مناسب خواب

شرایط جسمانی افراد و نوع سلایق آن ها خواب متفاوتی را رقم می زند. هر فردی برای تجربه یک خواب راحت و بدون درد لازم است برای خود اقدام به خرید بالش مطابق با سلیقه و شرایطش کند. بنابراین قبل از سوال بالش مناسب خواب باید به سوالات دیگری پاسخ دهد.

 • وضعیت و نحوه خوابیدن من چگونه است ؟؟ آیا عادت دارم به پهلو بخوابم ؟؟ شاید خوابیدن به پشت یا شکم را ترجیح می دهم؟
 • آیا من تکیه گاهی نرم و منعطف برای زیر سر خود می خواهم ؟ یا سفت و سخت بودن آن من را بیشتر راضی می کند ؟
 • آیا طرز خوابیدن من و کوچک ترین اختلالی منجر به درد گردن و گرفتگی عضلانی می شود ؟ یا تا به حال چنین مشکلاتی را در هنگام استراحت تجربه نکرده ام ؟
 • وزن و اندازه سرشانه من متناسب با سایزهای بزرگ است ؟ یا سایزهای کوچک و متوسط بالش ، تکیه گاه های مناسب تری هستند ؟؟؟
 • آیا من به متریالی هم چون پر یا الیاف خاصی حساسیت دارم ؟ کدام ماده پر کننده این محصولات را می پسندم ؟

این سوالات همگی در پاسخ به چه بالشی برای من مناسب است، کمک می کنند. پاسخ این موارد برای هر کسی فرق می کند. به همین دلیل در دنیای بالش ها شاهد تنوع زیادی هستیم. این تنوع برای برطرف کردن نیاز ها و سلایق متفاوت می باشد. در ادامه ، این سوالات بررسی می شوند تا به بهترین گزینه ممکن دست پیدا کنیم.

بالش مناسب با شکل خوابیدن

حالت ها و شکل های متفاوتی برای خوابیدن هر فردی وجود دارد. این شکل خوابیدن به نوعی جزئی از عادات هر فرد محسوب می شود. خواب به پهلو، خواب به پشت و خواب به شکم سه حالت معمول خواب هستند. هر کدام از این موارد به بالشی خاص و متناسب نیاز دارد. البته اگر برایتان مهم است که خوابی با کیفیت ، بدون درد و گرفتگی را تجربه کنید.

 • خوابیدن به پهلو سبب ارتفاع گرفتن گردن نسبت به سطح بستر می شود. این ارتفاع و جای خالی باید پر شود تا گردن با ستون فقرات در یک راستا قرار بگیرند. تکیه گاهی با ارتفاع بلند و نسبتا نرم مورد نیاز است.
 • خوابیدن به پشت نیازمند نمونه ای سبک با ارتفاع متوسط است. البته باید نرم و منعطف باشد. در این صورت نیمه بالایی تنه در وضعیت مناسب استراحت قرار می گیرد.
 • خوابیدن به شکم یکی از عادات نامناسب محسوب می شود. پشت و پهلو شکل های مطلوب تری برای استراحت هستند. اما چنان چه این عادت را دارید از نمونه بالش های خیلی نازک و نرم استفاده نمایید. بنابراین نمونه با ارتفاع کم برای این دسته از افراد باید انتخاب شود.

بالش نرم یا سخت مناسب خواب است ؟

از نظر نرمی یا سختی بالش ها تنوع زیادی را شامل می شوند. در واقع درجه بندی متفاوتی دارند که جزو اطلاعات محصول به حساب می آید. هدف از این کار یافتن بالش مناسب برای قرار گیری سر در وضعیتی صحیح می باشد. البته عادت همیشگی فرد و سلیقه او در این بخش بسیار دخیل است. شاید برخی به این که چه بالشی مناسب خواب است ؟ توجه نکنند. این گروه سلیقه و عادت خود را ملاک قرار می دهند.

 1. بالش مموری فوم نمونه ای محکم و نسبتا سفت است. اما فرم سر و گردن شما را به خود می گیرد.
 2. بالش پر قو نمونه ای حالت پذیر، نرم و البته سبک است. هر شکل خوابیدن شما را پشتیبانی می نماید.
 3. بالش پلی استر نمونه ای نرم و مناسب برای بزرگسالان است. بنابراین هیچ وقت اشتباه نکنید که آن را برای کودک و نوجوان بخرید. حالت پذیری زیاد این نمونه نمی تواند محافظ مناسبی برای سر و گردن کودک باشد.
 4. بالش لاتکس نسبتا نرم بوده و حالت فنری ایجاد می کند.
 5. نمونه جدید و با کیفیت تری از بالش مموری فوم وارد بازار شده است. بالش حافظه دار خرد شده نمونه ای بی نظیر برای انواع شکل خواب است. به راحتی می توان میزان نرمی و یا پف آن را تنظیم نمود. به نظر می رسد این خاصیت تنظیمی ، این محصول را خاص و مورد استقبال نموده است.

بالش مناسب گردن درد

در یک مقاله مفصل در مورد بالش مخصوص گردن درد توضیح دادیم که پیشنهاد میکنیم بخوانید . یکی از دلایل سخت بودن انتخاب محصولات خواب، گردن درد است. در هنگام استراحت ، بدن چندین ساعت در یک پوزیشن ثابت باقی می ماند. این ثبوت اگر همراه با فشار بر نقطه ای از بدن باشد، آسیب یا درد ایجاد می کند. بالش و تکیه گاه سر یکی از محصولات خواب بسیار مهم است. گردن درد، گرفتگی شانه و حتی سر درد ممکن است به بالش شما مرتبط شود.

اگر تا به اکنون دردی از این قبیل دردها هنگام استراحت نداشتید، عالی است. اما در انتخاب و خرید یک نمونه جدید باز هم دقت کنید. به این که بالش مناسب خواب شما کدام است فکر کنید . اما شاید هم دردهای مختلف به خصوص در ناحیه گردن شما را به سمت این خرید برده است. در این صورت یک نمونه طبی و درمانی می تواند گزینه مناسبی باشد. بالش های طبی همانند مموری فوم دارها یکی از این مدل های متناسب است.

سایز بالش

بالش در اندازه های استاندارد در بازار موجود می باشند.  شاید سطح بالش و بزرگی آن به اندازه ارتفاع این محصول و سایز بالش حائز اهمیت نباشد. وزن، شرایط جسمانی و اندازه جثه هر فرد در این قسمت تاثیر می گذارد. این موارد در رسیدن به این که چه بالشی برای من مناسب است دخیل می باشند. سه ارتفاع استاندارد در این خصوص طراحی می شوند :

ارتفاع 7.5 سانتی متری برای افراد کوچک جثه می باشد. البته افراد با هیکل بزرگ در صورتی که به شکم بخوابند می توانند از آن استفاده کنند.

ارتفاع 7.5 تا 12.5 سانتی متری نمونه ای متوسط می باشد. این سایز برای اغلب افراد جامعه مناسب می باشد.

ارتفاع بیشتر از 12.5 سانتی متر برای حالت خواب به پهلو و افراد بزرگ جثه مناسب است.

بالش فاقد حساسیت

افراد حساس یا افراد دارای پوست های حساس در انتخاب محصولات خواب بسیار دقت کنند. یکی از آشفتگی های معمول در هنگام استراحت مربوط به این بخش است. اگر عاملی حساسیت زا در زیر سر قرار بگیرد، بی شک خوابی راحت صورت نمی گیرد. پارچه رویه بالش باید دارای کیفیت خوبی باشد و ضد حساسیت و یا ضد آلرژی باشد.

متریال پر کننده نیز نقشی بسیار مهم دارد. برخی افراد به نوع الیاف خاصی حساسیت دارند. ببینید شما به کدام متریال حساسید.  پر و انواع آن جزو شایع ترین نمونه های حساسیت زا هستند.  خارش بدن، تعریق و گرمای بیش از حد از جمله معمول ترین این موارد می باشند. این سوال جزو سوالاتی است که در هنگام خرید باید حتما از خود بپرسید.

کلام آخر

چه بالشی برای من مناسب است ؟ سوالی که هیچ کس غیر خود فرد نمی تواند به آن پاسخ دهد. زیرا هر کس فقط خودش از سلایق و خصوصیات خود مطلع می باشد. پرسش ذکر شده در این مقاله از اتاق من موشکافانه بررسی شد. ابعاد و زوایای مختلف آن بررسی شد. شش پرسش دیگر از دل آن بیرون کشیده شد. شش پرسش اساسی و تعیین کننده که انتخابی اصولی را رقم می زنند. بالش مناسب خواب من ، شما را به سمت استراحت کافی و ایده آل من می برد.  در پاسخ به این سوالات تعجیل نکنید. تنوع این محصولات به قدری زیاد است که تمامی سلیقه ها را پوشش خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.