راهنمای خرید بالش

بالش مخصوص گردن درد

بالش مخصوص گردن درد

یکی از نقاط تحت فشار در بدن، گردن و ستون فقرات می باشد. در حالت ایستاده، نشسته و خوابیده، این بخش متحمل فشار می شود. این فشار انواع درد و گرفتگی را برای گردن ایجاد می نماید. تحمل سنگینی ناشی از سر در طول روز، خستگی به بار می آورد. این خستگی در طول شب به کمک استراحت باید رفع شود. بالش مناسب خوابیدن گزینه ای است که مستقیما با این موضوع مرتبط است. به نظر شما بالش مخصوص گردن درد کدام است ؟ آیا گزینه مناسب برای یک نفر برای دیگری هم مناسب است ؟ بر چه اساسی بایستی یک نمونه مناسب پیدا نمود ؟؟ در ادامه این سوالات موشکافی و بررسی می شوند.

بالش مناسب گردن درد

پوزیشن های نادرست سر، در هر شرایطی، به گردن درد و دیسک گردن منتهی می شود. تصور کنید که ساعات طولانی در حال رانندگی هستید. بدن ممکن است از راستای درستی برخوردار نباشد. ساعت ها پای تلویزیون می نشینید و فیلم می بینید. شاید هم  کار شما پشت سیستم باشد و مدت ها به این کار مشغولید. در هنگام خواب و استراحت، تکیه گاه سر شما نامناسب است. بالش مخصوص گردن درد در تمامی این شرایط به کمکتان می آید. این محصول به کمک ساختار و خصوصیات خود، آناتومی صحیحی به بدن می دهد. در واقع سر، گردن و ستون فقرات را در یک راستا و وضعیت اصولی قرار می دهد. بنابراین دیگر تحمل فشار و درد نخواهد شد.

انتخاب بالش مخصوص گردن درد

برای انتخاب بالش مخصوص گردن درد، به دو عامل اصلی باید توجه کرد.

 1. اول این که شما عادت دارید به چه شکلی بخوابید. طرز خوابیدن معمول شما به چه شکلی است.
 2. دوم این که در چه زمانی قصد استفاده از این محصول را دارید. مثلا آن را برای خواب می خواهید یا در حالت دیگری مثل نشستن طولانی از آن استفاده خواهید کرد.

قبل از انتخاب بالش، به این دو مورد پاسخ دهید. جواب این سوالات برای هر شخصی با دیگری فرق دارد. به عبارت دیگر هر کس بایستی نمونه مناسب خود را تهیه نماید.

 

سوال اول این بود که شما عادت دارید به چه شکلی بخوابید؟ سه حالت کلی و معمول برای استراحت در بین افراد وجود دارد. خوابیدن به پهلو، شکم و پشت این سه حالت می باشد. افراد معمولا یکی از این حالت ها را برای وضعیت بدن هنگام استراحت دارند.

 • خواب به پهلو: خوابیدن به پهلو جز عادات صحیح استراحت است. در این حالت سر فرد بالا قرار می گیرد. بایستی یک بالش مناسب با ارتفاع بالا و کافی زیر سر باشد. در این صورت بخش های مختلف بالا تنه در یک راستا قرار می گیرند. اگر تکیه گاه سر کوتاه تر از انتظار باشد، سر و گردن به پایین می افتند. این اتفاق باعث اعمال فشار در هنگام خواب بر گردن و مهره های آن می شود. این وضعیت نادرست در طولانی مدت باعث عدم جریان خون کافی و خشک شدن آن می گردد.
 • خواب به کمر یا پشت: خوابیدن به پشت نیازمند بالشی با ارتفاع متوسط است. امروزه انواع بالش طبی برای استراحت آرام و بی درد طراحی کرده اند. اگر از آن ها متناسب با شرایط خود انتخاب کنید ضرری نخواهد داشت. این مدل نیز جزو عادات مناسب استراحت می باشد.
 • خواب به شکم: خوابیدن به شکم پوزیشن صحیحی نمی باشد. در حد ممکن از این شکل استراحت دوری کنید. بالش هایی صاف و کم ضخامت و در عین حال نرم برای این شکل مناسب است.

سوال دوم مربوط به محل و زمان استفاده از بالش مناسب دیسک گردن است. امروزه انواع گوناگون بالش،  به خصوص بالش طبی طراحی و تولید می شود. بالش ها فقط برای زمان استراحت و خوابیدن نیستند. یک نمونه از مدل های طبی، مربوط به گردن درد می شود.  این گروه به دور گردن حلقه شده و در هنگام رانندگی و نشستن مداوم استفاده می گردد. به این شکل استخوان و عضلات گردن در شکلی مناسب و بدون فشار قرار می گیرند. بالش های طبی، مموری فوم، موج دار و U شکل انواع این محصولات هستند.

 

 • نحوه خوابیدن و دلیل دیسک گردن در افراد با هم متفاوت می باشد. به همین دلیل انتخاب هایی متفاوت انجام می گیرد. دلیل تنوع بالش نیز بر همین اساس می باشد.

انواع بالش مناسب گردن درد

با توجه به دو فاکتور ارائه شده، افراد به دنبال بالش مخصوص گردن درد خود هستند. اما این محصولات از نظر جنس، ضخامت،  کیفیت و درجه سختی با هم فرق دارند. در انتخاب از میان این انواع گوناگون، به یکسری نکات باید توجه کرد:

 • جنس پارچه بالش و الیاف درونی باید از متریال مرغوب باشد. ضد حساسیت و کاملا بهداشتی بودن آن ها مهم است. به خصوص اگر فردی حساس هستید. زیرا بروز آلرژی جز مزاحمان و بر هم زنندگان خواب است.
 • درجه سختی این تکیه گاه باید مناسب باشد. سختی و نرمی متعادلی باید داشته باشد. نرمی بیش از حد و سختی زیاد سبب بروز دیسک گردن و یا افزایش این درد می شود. این یکی از مهم ترین نکته ها در حین خرید است. اگر بتوانید قبل از خرید این مورد را امتحان کنید خیلی خوب می شود.
 • نمونه مورد نظر بایدکیفیت ساختاری داشته و معتبر باشد. بنابراین، اطمینان لازم را پیدا کرده و سپس آن را بخرید.

معرفی چند بالش برای دیسک گردن

تنوع تولیدات و بالش های طبی برای خواب راحت و بدون درد، بالاست.  هر کدام دارای معایب و مزایای مخصوص به خود می باشند.

 • بالش مموری فوم یا هوشمند: برای جلوگیری از گردن درد و درمان آن، بالش هوشمند نمونه مناسبی است. این محصول از فوم هوشمند ساخته شده است. این فوم بر طبق دما و وزن شکل می پذیرد. به صورت قالب مکملی برای قسمت بالایی بدن در می آید. برخی نمونه های آن صاف و برخی موج دار هستند. نمونه های دارای شکل و قوس مناسب ترند. زیرا این قوس ها فرورفتگی گردن را به خوبی پوشش می دهند. دیگر متحمل درد نخواهد شد.
 • بالش الیافی: انواع الیاف مصنوعی و طبیعی در ساختار آن ها به کار می رود. برای خوابیدن خوب هستند. به خصوص الیاف طبیعی که با پوست نیز سازگارترند. البته برخی از نمونه های الیافی در طول زمان کیفیت خود را از دست می دهند.
 • بالش پر: نسبت به سایرین، بالش های پر گران تر هستند. البته شست و شو و ضدعفونی کردن آن ها خیلی مهم است. هر چه نرمی آن مناسب تر باشد برای خوابیدن زمینه راحت تری است. پس گردن درد و فشارهای وارد بر آن کم تر می شود.
 • بالش لاتکس: بالش های لاتکس نمونه ای کارآمد همانند مموری فوم هستند. با خاصیت ارتجاعی خود به خوابی فارق از گردن درد منتهی می شود. البته بعد از مدتی ممکن است این خاصیت خود را از دست بدهند.

جمع بندی

یکی از دردهای ناشی از شرایط نامناسب خواب، دیسک گردن است. بالش مخصوص گردن درد کدام است ؟ در این مقاله از اتاق من شما را به سمت بهترین گزینه مناسب خودتان هدایت کردیم. بنابراین نمی توان گفت بهترین بالش کدام است. زیرا برای هر کس بهترین گزینه فرق می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.