راهنمای خرید بالش

بالش پر یا الیاف ، کدام بهتر است؟

بالش پر یا الیاف

شرایط خوابیدن و استراحت، از نظر برخی، زیاد مورد اهمیت نمی باشد. آن ها نمی دانند که این شرایط و کیفیت آن روی ابعاد دیگر زندگی نقش دارد. برای پر کردن یک بالش از متریال گوناگونی استفاده می شود. پر، پشم، پنبه، بامبو، الیاف طبیعی و مصنوعی، فوم  و … تعدادی از آن هاست.  هر کدام از این نمونه ها نقاط ضعف و قوت بسیاری دارند. کدام یک از این موارد برای استفاده بهتر است؟ بالش پر یا الیاف ، کدام بهتر است ؟

جواب این سوال به فاکتورهای مختلفی وابسته است. بر طبق سلیقه، عادات خواب، قیمت و کیفیت با هم فرق دارند. قیاسی بین دو نمونه قدیمی پری و جدید الیافی انجام می شود.

مقایسه بالش پر و الیاف

بالش پر یا الیاف ، کدام بهتر است ؟ انتخاب بالش از میان این دو نمونه تحت اثر فاکتورهای مختلفی قرار دارد.

  • کدام یک شامل متریال حساسیت زا است؟؟؟
  • کدام مورد از قیمت مناسب تری برخوردار است ؟؟؟
  • رعایت نکات بهداشتی در کدام نمونه بهتر انجام می گیرد ؟؟؟
  • در کدام یک برای خوابیدن احساس راحت تری دارید؟ ؟
  • شست و شوی کدام مورد راحت تر است؟؟
  • درجه حرارتی دریافتی از سطح کدام گزینه خوشایند تر است ؟؟

 

·      بالش ضد حساسیت

کمی به وضعیت خواب خود دقت کنید. سرتان روی بالش قرار می گیرد. جابجایی هایی حین خوابیدن دارید. سطوح بیرونی این محصول با پوست صورت، پوست گردن و موهای شما در تماس مستقیم است. اگر جنس پارچه و یا الیاف درونی ایجاد حساسیت کند، خواب به آشفتگی می گراید. پر و الیاف را مقایسه کنید. پر ها از دیرباز برای اکثر افراد حساسیت زا بودند. عطسه و خارش پوست در مجاور آن ها رخ می دهد.

در واقع سیستم تنفسی را درگیر می نمایند. الیاف های طبیعی و الیاف مصنوعی به میزان کم تری امکان ایجاد حساسیت و آلرژی دارند. اگر در حین خوابیدن دچار خارش پوست شوید مدام از خواب بیدار می شوید. می توان گفت بالش های الیافی از این نظر گزینه بهتری می باشند.

·      قیمت بالش پر یا الیاف

برای عموم مردم قیمت خرید محصولات خواب همانند بالش، مهم است. از پرهای پرندگانی چون مرغ،  غاز  و قو در ساخت بالش استفاده می شود. پر قو و غاز گران می باشد. دلیل این گرانی به فرآوری و آمادگی سخت این متریال بر می گردد.

باید به بهترین شکل شسته، خشک و ضدعفونی شوند. در غیر این صورت به دلیل وجود خون و سلول های زنده بدن پرندگان آلودگی به بار می آید. الیاف مصنوعی در مقایسه با نمونه طبیعی ارزان تر هستند. به همین دلیل معمولا پنبه طبیعی با پلی استر مصنوعی ترکیب شده و استفاده می شود. ولی به طور کلی از قیمت مناسب تری نسبت به نمونه های حاوی پر برخوردارند.  از نظر بودجه خرید، برخی بالش الیافی را ترجیح می دهند.

·      شستن بالش

بالش ها همانند دیگر محصولات خواب بایستی دوره ای شسته شوند. خوابیدن به سلامتی جسمی و روحی فرد کمک می کند. در صورتی که شرایط خواب آلوده باشد سلامتی فرد به خطر می افتد. برای شستن بالش  پر باید روکش و محتویات آن به صورت جداگانه شسته شوند.  دقت در شست و شو و خشک شدن، مراحل آن را سخت و پیچیده کرده است. شستن بالش الیاف به نسبت ساده تر بوده و سریع تر خشک می شوند.

در ابتدای تولید نمونه های پری، اگر بافت یا خون پرنده روی پر باقی بماند خیلی خطرناک است. در این صورت تکیه گاه سر شما به منبعی برای رشد عوامل بیماری زا و باکتری ها بدل می شود. هم چنین ساس ها زمینه رشد و تولید مثل می یابند. باز هم بالش الیاف خطر کم تری نسبت به بالش پر  دارند.

·      بالش پر یا الیاف

برای داشتن خواب با کیفیت بالش پر یا بالش الیاف مناسب تر است ؟؟ خیلی مهم است که با چه نمونه ای احساس راحتی می کنید. برخی به شدت به پر حساسیت دارند، پس نمونه الیافی را می پسندند. درجه سختی و نرمی این محصولات نقش مهمی در این مورد بازی می کند.

بالش پر هر چه از سینه پرنده باشند نرم تر و هر چه از بال باشند، سخت تر است. در شرایط مطلوب، ترکیبی متعادل از این دو، درجه مناسبی به بالش می دهد. امروزه بالش های الیافی از نوع مصنوعی، بسیار تولید می شوند. مثلا، نمونه های بال فایبر، میکرو فایبر و پلی آستر زمینه مناسبی برای استراحت هستند.

·      دمای سطح بالش

بیایید بالش پر و بالش الیافی را از نظر دمای سطحی مقایسه کنیم. پر متریالی است که گرما را در خود به دام می اندازد. بنابراین سبب بالا رفتن دمای سطح بالش مربوطه می شود. اگر در منطقه ای گرم زندگی می کنید، این موضوع می تواند برایتان آزار دهنده باشد.

اما بالش های الیافی همانند پنبه از تهویه خوبی برخوردارند. جابجایی و رد و بدل شدن هوا به خوبی اتفاق می افتد. بنابراین از خنکی مطلوبی برخوردارند. در این زمینه بالش الیافی بهتر به نظر می رسد. هر چند که این موضوع سلیقه ای می باشد و به عادات فرد بستگی دارد. البته به محل زندگی شما و درجه حرارت معمول آن نیز مرتبط است.

·      طول عمر بالش پر یا الیاف

طول عمر بالش پر یا بالش الیاف به دو عامل مهم بستگی دارد. اولین عامل کیفیت ساختاری آن است. اگر یک نمونه بی کیفیت بخرید انتظار عمری طولانی و عملکرد خوب از آن نداشته باشید. این دو نمونه با انواع کیفیت تولید می شوند. در خرید بالش های پری دقت بیشتری باید به خرج داد. زیرا شستن پر فرایندی مهم است که برخی ممکن است به خوبی آن را انجام ندهند. دومین عامل، نحوه نگهداری و رعایت نکات بهداشتی است.

این دو باید به صورت دوره ای شسته شوند. در غیر این صورت به منبع آلودگی ها مبدل می شوند. البته این محصولات بهتر است زود به زود تعویض هم شوند.  این دو عامل تعیین می کند که این محصولات چقدر عمر می  کنند.

 جمع بندی

ریلکس و آرام بخوابید و ریلکس و بدون درد از خواب بیدار شوید. بالش یکی از ملزومات خواب بوده که دارای نمونه های متعددی است. بالش پر یا الیاف ، کدام بهتر است ؟ این دو نمونه در این مقاله از اتاق من مقایسه شدند. هر کدام دارای خصوصیات منحصر به فردی بودند. بالش های پر از دیرباز تا به اکنون مورد استفاده قرار می گرفتند. امروزه بالش های الیافی به دلیل خصوصیات خوب خود در حال جایگزین شدن هستند.

این نمونه، دردسرهای تولید بالش های پر شده از پر را ندارد. هر دو برای خوابیدن از نرمی و لطافت برخوردارند. اما در برخی زمینه ها نمونه دارای الیاف ارجحیت دارد. نکات ارائه شده را با سلایق و شرایط خود بسنجید. ببینید شما به دنبال کدام مورد هستید. در واقع انتظار شما از این گونه محصولات چیست. سپس انتخاب کرده و آن را بخرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.