راهنمای خرید تشک

سایز استاندارد تشک کدام است ؟

سایز استاندارد تشک

یکی از عوامل موثر بر کیفیت خواب ، سایز تشک می باشد. این اندازه باید در محدوده ای استاندارد قرار داشته باشد. بدین معنی که باید از طول و عرض متناسبی برخوردار باشد. این متناسب بودن یعنی برای وزن و قد فرد مناسب باشد. حتی این اندازه بایستی با عادت های فرد در هنگام خواب هماهنگ باشد. برای هر گروهی چندین سایز استاندارد تشک توسط تولید کننده ها ارائه می شود.

این اندازه ها در هر برندی معمولا یکسان بوده و در طراحی و تولید با هم فرق دارند. خرید تشک به فرد کمک می کند تا خوابی آرام را تجربه نماید. بنابراین در وهله اول باید بدانیم این اندازه ها به چه صورتی هستند. هر کدام برای چه کسانی مناسب هستند ؟ مهم تر از آن، بایستی نمونه مناسب خود را بیابیم. در ادامه خواهیم دانست که سایز استاندارد تشک کدام است ؟؟

تشک تک نفره و دو نفره

امروزه برای سنین مختلف به صورت های مختلف و در ابعاد گوناگون ، تشک طراحی می شود. سایزهای یک نفره و دو نفره برای هر برندی موجود می باشد. اما یک نکته را هیچ وقت فراموش نکنید. ابعاد تخت شما باید با این محصول هم خوانی داشته باشد. کوچک بودن آن امکان آسیب را بیشتر می نماید.

حال آن که بزرگ تر بودن آن حس بی نظمی و شلختگی را القا می کند. پس ابتدا تخت خود را در سایزی استاندارد تهیه کنید. این هم خوانی بستر و تخت خواب ، در داشتن خوابی با کیفیت موثر می باشد. باید پهنا و طول آن به اندازه ای باشد که حرکات شما در هنگام خواب را پوشش دهد. در ادامه انواع این سایزهای استاندارد مطرح می شود.

سایز استاندارد تشک کودک و نوجوان

کودکان و نوجوانان همواره در حال رشد و بزرگ شدن هستند. سایز قد و وزن آن ها روز به روز بیشتر می شود. بنابراین این خرید کمی با خرید نمونه بزرگسال فرق دارد.

برای نوزادان ، هر برندی ، طرح و سایزی متفاوت طراحی می نماید. اما دو سایز 70 در 130 و 70 در 135 دو نمونه معمول برای نوزادان می باشد. برای گروه سنی پایین باید تشکی با ضخامت و ارتفاع پایین گزینش کرد. این انتخاب دو هدف مهم را دنبال می کند. اول این که کودک به راحتی بتواند بالای تخت خود برود. هم چنین هنگام پایین آمدن با مشکل مواجه نشود. دوم این که در صورت افتادن از روی تخت با آسیبی مواجه نشود. بنابراین گذشته از سایز استاندارد تشک ، ارتفاع آن نیز باید مناسب باشد.

برای کودک و نوجوان بهتر است قبل از دوره نوجوانی حدودا 10 سالگی ، تشکی مناسب نوجوان تهیه نمود که در اتاق من بهترین مارک تشک نوجوان را بررسی کردیم. زیرا با این کار نیازی به تعویض زود هنگام آن در صورت رشد کودک خود ندارید. سایز استاندارد تشک نوجوان در اندازه 80 در 180 و گاهی 90 در 190 ارائه می شود. این ابعاد از تشک تک نفره کمی کوچک تر می باشد.

سایز استاندارد تشک یک نفره

اولین سایز استاندارد تشک یک نفره اندازه 90 در 200 دارد. این اندازه برای یک فرد با قد و وزن متوسط کارایی دارد. این فرد بالغ به خوبی می تواند روی آن استراحت نماید. معمول ترین و البته پر طرفدار ترین نمونه می باشد. اندازه ای متناسب با اشغال فضایی مناسب دارد. به راحتی در متراژ های اتاق خواب جا می گیرد. گاهی حتی شنیده می شود که به تشک تک نفره سایز 90 هم می گویند. شرایط اکثر افراد با این نوع بستر تناسب دارد.

دومین سایز استاندارد تشک یک نفره 100 در 200 می باشد. البته این نمونه زیاد شناخته شده نیست. علت آن هم به تولید کم این نمونه بر می گردد. فقط برخی تولیدی ها آن را طراحی و عرضه می نمایند. این مدل در بین مصرف کنندگان و خریداران مرسوم نمی باشد. اما چنان چه تخت خوابی با این سایز دارید ، نگران تهیه تشک خود نباشید. این سایز را می توانید در بین نمونه های دیگر بیابید و بخرید.

سومین سایز استاندارد تشک یک نفره 120 در 200 می باشد. این نمونه برای افراد هیکلی و دارای وضعیت جسمانی بزرگ تهیه شده است. البته اگر یک نفر بخواهد همراه با کودک خود بخوابد ، نیز مناسب می باشد. برخی افراد جثه بزرگی ندارند اما تحرکات زیادی هنگام خوابیدن دارند. این گروه می توانند از این نمونه برای استراحت خود استفاده کنند. حرکات و غلت خوردن آن ها در حین استراحت پوشش داده می شود. این نمونه نسبت به اندازه 90 به میزان کم تری استفاده می شود.

سایز استاندارد تشک دو نفره

اولین سایز استاندارد و البته کم یاب تشک دو نفره متناسب با افراد کوتاه قد است. این سایزها در دو نوع دبل و دبل ایکس لارج عرضه می شوند. تولید کننده های کمی اقدام به تولید آن ها می نمایند. اما این اندازه ها برای افراد کوتاه قد بسیار مناسب می باشد. سایز دبل 137 در 190 سانتی متر است. در صورتی که دبل ایکس لارج کمی طویل تر می شود. اندازه ای معادل 137 در 200 دارد.

دومین سایز استاندارد تشک دو نفره 140 در 200 می باشد. این اندازه نسبت به سایر مدل ها ، فضای کمتری را به خود می گیرد. برای زوج ها برای فاصله خواب کم و در آغوش هم مناسب است.

سومین سایز استاندارد تشک دو نفره 160 در 200 است. این اندازه برای دو نفر ، در تمام جهان پر طرفدار است. طول و عرضی کافی و مناسب برای خواب دو نفر در کنار هم دارد. جزو گروه محصولاتی است که به فراوانی تولید و عرضه می شود. این اندازه به مدل کویین شهرت دارد. دو فرد در کنار هم روی این نمونه به راحتی می توانند بخوابند. همدیگر را در آغوش بگیرند. حرکات آزادانه داشته باشند. حتی می شود یک بچه را در کنار خود بخوابانند.

چهارمین سایز استاندارد تشک دو نفره کینگ می باشد. عرض آن 20 سانتی متر از مدل کویین بیشتر است. این نمونه 180 در 200 می باشد. به راحتی یک فرزند می تواند در کنار پدر و مادر به خواب برود. تنها عیب آن این است که بسیار بزرگ بوده و جای زیادی طلب می کند. به خصوص این که لبه های تخت باید از دیوار فاصله داشته باشد. برای خانه های بزرگ گزینه مناسبی است.

اندازه های بزرگ تر از مدل کینگ هم وجود دارد. بستر خواب شکلی مربعی پیدا می کند. 200 در 200 سانتی متر ابعاد این نمونه خواهد بود. اما بزرگی و گرانی ، سبب تولید کم آن شده است. نمونه ای غیر رایج است. نمی توانید به راحتی برای این نمونه های کمیاب روتختی و ملحفه پیدا کنید.

جمع بندی

سایز استاندارد تشک کدام است؟ این سوال که در هنگام خرید تشک و خرید تخت خواب مطرح می شود، در این مقاله از اتاق من پاسخ داده شد. زیرا بایستی برای خود تختی بخرید که بتوانید سایز تشک آن را در بازار بیابید. حتما به وزن و قد خود در این انتخاب دقت نمایید. خرید دوباره این نوع از محصولات به دلیل گرانی ، به سادگی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.