راهنمای خرید تشک

تشک طبی یا تشک فنری کدام بهتر است؟

تشک طبی یا تشک فنری

آیا تا به حال به نوع تشک و بستر خواب تان توجه کرده اید ؟؟ برای انتخاب و خرید آن چه قدر دقت و وسواس به خرج می دهید ؟؟ اصلا با ساختارهای طبی و فنری آشنایی دارید ؟؟ خرید تشک ، اولین قدم موثر در داشتن استراحتی ایده آل است. سلیقه و نوع تشک مورد نیاز برای استراحت، در افراد مختلف فرق می کند. پزشکان و متخصصان، معمولا نمونه های طبی را به بیماران خود توصیه می نمایند. در این جا قرار است بفهمیم تشک طبی یا تشک فنری کدام بهتر است

 

 

تشک طبی بهتر از تشک فنری

 

خواب و بستر خواب مناسب

همه افراد فارغ از شغل، جنسیت و فرهنگ، به استراحت کافی و مناسب نیازمند هستند. بدن بعد از فعالیت و احساس خستگی، نیاز دارد تا به خود استراحت دهد. با این کار زمینه شارژ مجدد انرژی بدن فراهم می شود. خستگی بدن از بین رفته و فرد سر حال می شود. این استراحت فقط شبانه نمی باشد، در طول روز نیز ممکن است این نیاز به سراغ فرد بیاید. فاکتورهای مختلفی در هنگام استراحت، روی کیفیت آن اثر گذار هستند.

یکی از این فاکتورهای واقعا موثر، تشک و ساختار آن است. در این بین برای استراحت،در پی سوال تشک طبی یا تشک فنری  میگردیم. قیمت تشک های طبی مقداری از مدل های استاندارد فنری بالاتر است که خو کیفیت انها این اختلاف قیمت را جبران کرده

ارتباط بستر مناسب و استراحت کافی

افراد زیادی هستند که بدون توجه به بستر خود و نوع آن،  دست به انتخاب می زنند. این گروه بعد از بروز دردهای بدنی و تجویز پزشک به استفاده از تشک مناسب، آگاه تر می شوند. اما برخی از افراد تا نوع دلخواه و مناسب خود را نیابند، خرید نمی کنند.

یک بستر، بایستی درجه سختی و نرمی آن باب میل مصرف کننده باشد. طوری که در هنگام استفاده از آن، احساس راحتی نماید. آدمی در هنگام خواب به مدت طولانی در یک وضعیت ثابت است. اگر شرایط آن نامناسب باشد، چه بسا درد، گرفتگی و حتی آسیب بدنی ببیند. پس می توان گفت که از مهم ترین ارتباطات، ارتباط بین بستر و خواب می باشد. زیرا بسیاری از ابعاد زندگی و فعالیت ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

تشک طبی یا تشک فنری ، مقایسه دو مدل

اگر به بازار محصولات خواب سری بزنید، با انواع ساختار در این زمینه برخورد می کنید. فراوانی مدل های موجود گاهی شما را در انتخاب گیج می کند. اما همه نوع آن در سه دسته کلی طبی، فنری و طبی فنری می گنجند. قدیمی ترین نوع تشک، فنری بوده و دو نمونه دیگر با کمک فناوری های مدرن تولید شده اند. به طور حتم این سه نمونه دارای تفاوت ساختاری، درجه سختی و حتی قیمتی می باشند. جواب کوتاه سوال تشک طبی یا تشک فنری میتواند در نگاه اول تشک طبی باشد

تفاوت ساختاری تشک های طبی و فنری

قبل از هر چیز باید دانست چه ساختاری را تشک طبی می گویند. تا بتوانیم با نمونه فنری آن را مقایسه کنیم. در محصولات فنری، دو نوع فنر منفصل و فنر متصل داریم. از اسم آن ها نوع ساختارشان مشخص است. فنرهای متصل مجموعه ای به هم پیوسته و بافته شده است.

فنرهای منفصل یا پاکت اسپرینگ، در تعداد زیاد اما هر کدام درون یک پاکت کیسه ای هستند. بنابراین عملکرد جداگانه ای به دلیل عدم اتصال دارند. هر دوی این ساختارها، حالت لغزنده و ارتجاعی دارند. بنابراین تولید سطح بسترهایی نرم و منعطف، دور از انتظار نخواهد بود.

به چه بسترهای طبی گفته می شود ؟؟ به طور کلی تشک هایی که در ساختار خود حاوی اسفنج یا فوم بوده و فاقد فنر باشند، طبی می گویند. اسفنج ها انواع مختلف با کیفیت و بی کیفیت دارند. تنوع دانسیته و چگالی نیز در این بین به چشم می خورد.

محصولاتی با ضخامت های مختلف و لایه بندی متفاوتی خواهید دید. معمولا دارای دوام و ماندگاری کمی می باشد. اسفنج های به کار رفته در این محصولات، قادرند وزن روی خود را بر تمام سطح پخش نمایند. در حقیقت با این کار، فشار و نیروی وارد شده به بدن از طرف سطح، به حداقل می رسد. در کنار این موضوع دارای انعطاف و ارتجاعیت سطحی هستند. این ها خود عملکردهایی طبی به حساب می آید. حالا می توانید بگویید چرا تشک طبی بهتر از تشک فنری است ؟؟

تشک طبی یا تشک فنری ، کدامیک بهتر است

به طور کلی در سوال تشک طبی یا تشک فنری نمی توان گفت که حتما تشک های طبی بهتر از تشک های فنری هستند. زیرا عده ای عادت به خوابیدن روی محصولی فنری با نرمی خاص آن را دارند. اما به نظر می رسد مزایا و فوائد نمونه های طبی بیشتر باشد.

ساختار های نرمی

ساختارهای فنری نرمی زیادی برای بستر خواب ایجاد می کنند. این نرمی و انعطاف زیاد، گاهی وضعیت نامناسبی برای قرار گرفتن بدن ایجاد می کند. این شرایط نامطلوب ممکن است منجر به درد در ناحیه کمر و ستون فقرات شود. در صورتی که نمونه های اسفنجی، حمایت بیشتری از ستون فقرات می کنند. به طور کلی خاصیت ارتجاعی سطحی دارند و با سطحی سفت، بدن را در یک راستا قرار می دهد.

تحمل وزن تشک طبی یا تشک فنری

تشک های فنری تحمل وزن کمتری دارند. نرمی زیاد از توان بستر خواب می کاهد. بنابراین معمولا وزن هایی پایین تر از 60 کیلوگرم می توانند از آن ها استفاده نمایند. اما تشک های طبی این گونه نیستند. ساختاری محکم و مقاوم دارند. هر چه اسفنج و تراکم آن بیشتر شود، تحمل وزن در آن بالاتر می رود. اگر از وزن بالایی برخوردارید بهتر است بستری با ساختار فنری را فراموش کنید. تنوع محصولات طبی و محدوده قابل تحمل وزن در آن ها متفاوت است. یکی از دلایل این که چرا تشک زبی بهتر از تشک فنری است، این مورد می باشد.

الودگی و رطوبت 

ساختار فنری نسبت به آلودگی و رطوبت از مقاومت کمتری برخوردار است. همه ما می دانیم که فلز به راحتی در مقابل رطوبت زنگ زده و پوسیده می شود. اما اسفنج، فوم و یونولیت، ساختارهایی مقاوم هستند. البته بسترهای با کیفیت مجهز به سیستم های تهویه هوا و عایق های حرارتی هم چون ترموباند هستند.

گارانتی و ضمانت نامه

گارانتی و مدت ضمانت نمونه های طبی معمولا از نمونه های فنری بیشتر است. این ویژگی مثبت تحت تاثیر کیفیت محصول مورد نظر تعیین می شود. اگر کیفیت در تولید باشد، با سخت تر و سفت تر شدن، مدت ضمانت معمولا بیشتر می شود.

ساختار های اسفنجی

ساختاری اسفنجی یا همان تمام طبی، کنترل وزن بهتری را انجام می دهد. در حقیقت این محصول، قادر است وزن و نیروی دریافت شده از طرف بدن به سطح بستر را بگیرد. سپس این نیرو را بر کل ناحیه سطحی اعمال می نماید. بعد از آن، نیرویی از طرف سطح قرار است به بدن وارد شود. به دلیل پخش سطحی و یکنواخت وزن، این نیروی مقابل به کم ترین حد ممکن می رسد. دیگر بدن به حالت سنگینی نمی رسد. سبک بودن بدن به داشتن خوابی سبک منجر می شود.

جمع بندی

در پایان، بیایید دوباره سوال بپرسیم. چرا تشک های طبی بهتر از تشک های فنری هستند ؟؟ به طور کلی می توان نتیجه گرفت که اسفنج و تشک های طبی عملکرد و کارایی بهتری دارند. البته نمونه های فنری مرغوب نیز وجود دارد. حتما برای انتخاب و خرید یک نمونه مناسب به وزن خود و میزان درجه سطحی محصول توجه نمایید. بایستی محصولی که مجموع تمام معیارهای شماست را برگزینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.