راهنمای خرید تشک

مزایا و معایب تشک نرم چیست ؟

تشک نرم

بستر خواب به عنوان زمینه استراحت، نقشی بسیار مهم در تعیین کیفیت خواب دارد. خواب با کیفیت و ایده آل برای زدودن خستگی ها و رسیدن به آرامش، هدف هر فردی است. این هدف با طراحی های به خصوص ملزومات خواب، جامه عمل پوشانده شده است. اما یادتان باشد این شما هستید که تشک خود را انتخاب می کنید. این که از چه نوعی و با چه درجه سختی باشد، به انتخاب شما بستگی دارد. گذشته از سلیقه و عادات شخصی، لازم است در این مورد آگاهی کافی داشته باشید.

برخی فکر می کنند هر چه تشک خوابشان نرم تر باشد، بهتر است. آیا واقعا این چنین است؟؟ مزایا و معایب تشک نرم چیست ؟ این موضوع در ادامه این مقاله از اتاق من به طور اصولی بررسی می شود.

تشک نرم

تشک های نرم، ساختار خاص یا عجیب و غریبی ندارند. به کار گیری فنر در بین لایه های این محصول، بر نرمی آن می افزاید. اما وقتی یک محصول تمام اسفنجی دارید کمی سطح آن سخت و سفت تر می شود. البته اگر در بین لایه های آن، از نمونه اسفنج با چگالی کم تر استفاده شود، نرم تر است.

در واقع با افزایش دانسیته یک اسفنج، سختی بستر خواب شما زیادتر می شوند. ریباند یک اسفنج فشرده و بسیار متراکم است. بنابراین حضور آن در بین لایه های محصول مورد نظر، نرمی سطحی را می کاهد. در صورتی که اسفنج با تراکم 15 کیلوگرم، نرمی بیشتری دارد. بنابراین درجه سختی سطحی به ساختار و نوع متریال درونی وابسته است.

 

  • البته، گاهی برخی ساختارها با ایجاد یک خواب راحت، نرم تلقی می شود. مثلا مموری فوم را در نظر بگیرید. آن چنان خواب را راحت می نماید که مصرف کننده می گوید بستر خواب من نرم و راحت است.

تشک نرم برای من

آیا یک تشک نرم یا سفت برای همه همین احساس نرمی را ایجاد می کند؟؟ گفتن یک مطلب ضروری به نظر می رسد. وزن فرد خوابیده میزان نرمی و یا سفتی سطحی را مشخص می نماید. افراد با وزن کم، یک تشک نسبتا نرم را ممکن است سفت بدانند. در صورتی که افراد سنگین وزن محصولات سخت و سفت را نرم و راحت می دانند. بنابراین این موضوع به وزن فرد و عادت خواب او بر می گردد. برخی با وجود وزن پایین عادت به استراحت روی یک سطح سخت دارند. برای این گروه، همین نمونه راحت ترین گزینه به حساب می آید. تشک نرم برای من با توجه به وزن و عادت معمول من با دیگری فرق دارد.

مزایای تشک نرم

چند مورد زیر در زمره مزایای تشک نرم است :

  • تشک نرم گزینه مناسبی برای افراد سبک با وزن پایین است. این افراد به دلیل فشار کم ناشی از بدن خود، نمی توانند تشک های سفت را بفشارند. در صورتی که برای ایجاد فشار سطحی بر بسترهای نرم و منعطف، توانایی لازم را دارند. به این صورت فرد در هنگام دراز کشیدن روی سطح آن، به میزان فشار بدن خود فرو می رود. این فرو رفتگی باعث مناسب شدن وضعیت جسمانی برای استراحت می شود. ستون فقرات، راستای خود را با باسن و سر حفظ می نماید. در نتیجه خوابی آرام رقم می خورد.
  • کمر درد و انواع گرفتگی های عضلانی ممکن است به خاطر یک بستر نامناسب باشد. برخی افراد با وجود داشتن یک محصول استاندارد باز هم دچار درد می شوند. این گروه بهتر است از تشکی نرم و منعطف متناسب با وزن خود استفاده نمایند. بنابراین گاهی حتی برای کاهش دردهای حین خواب مفید می باشد.
  • اگر عادت به خوابیدن به پهلو دارید تشک های نرم از بدن شما پشتیبانی بیشتری می نماید. شاید بپرسید علت چیست؟ خیلی ساده است. بدن افراد در هنگام خوابیدن به پهلو، دارای گودی ها و فرورفتگی های بیشتری است. ناحیه گردن و گودی کمر دو ناحیه معمول بوده که دارای فرو رفتگی می شوند. اگر این فضا پر نشود متحمل فشار بالایی خواهد شد. این فشار وارده به مرور سبب بروز درد در این نواحی می شود. سطح نرم تشک قادر است خود را با این فرورفتگی ها وفق داده و آن ها را پر کند. زیرا انعطاف بیشتری دارد و وضعیت استانداردی برای جسم خواب به وجود می آورد. بنابراین، این نمونه، از ستون فقرات پشتیبانی لازم را می نماید.

معایب تشک نرم

معایب تشک نرم در زیر ارائه می شوند:

  • تشک های نرم به طور معمول عمر و ماندگاری کم تری دارند. به همین دلیل است که نسبت به تشک های سفت گارانتی کوتاه تری دارند. در گذر زمان، نسبت به تشک های سخت، زودتر کیفیت خود را از دست می دهند. البته یک راه برای افزایش این طول عمر وجود دارد. این که افرادی با وزن کم از این محصولات استفاده نمایند. در این صورت متحمل وزن و فشاری کم خواهند شد. از کارکرد و عمر بهینه تری برخوردار می شود.
  • شاید گفته شود که تشک های نرم به طور حتم راحت تر هستند. اما شاید تصور نکنید که این نمونه می تواند عامل بدن درد هم شود. در صورتی که افرادی با وزن بالا روی یک سطح نرم و بسیار حالت پذیر بخوابند، فاجعه می شود. فشار ناشی از بدن فرد به حدی است که سطح تشک وضعیت نامناسبی می گیرد. در حقیقت از ستون فقرات و بخش های دیگر بدن، هیچ پشتیبانی صورت نمی گیرد. بدین طریق، به مرور به کمر درد و سایر دردهای بدنی منجر می شود. به نظر می رسد افراد با توجه به وزن خود درجه سختی بسترشان را انتخاب کنند خیلی بهتر است.
  • تشک نرم معمولا برای تخت خواب دو نفره و زوج ها مناسب نمی باشد. محصولات یک نفره آن در صورت خوابیدن فردی با وزن متعادل، مناسب تر است. اما نوع دو نفره ممکن است مشکل به وجود آورد. زن و شوهری را در نظر بگیرید که دارای تفاوت وزنی زیادی هستند. حالا این دو روی این بستر می خوابند. فردی که دارای وزن بیشتری است باعث فرو رفتگی زیاد سطحی می شود. نه تنها خود راحت نمی خوابد بلکه با پایین بردن سطح، شرایط استراحت دیگری را بر هم می زند. بنابراین اصلا گزینه مناسبی برای این گروه نیست و برای هر دو نفر دردسر ساز است.
  • تشک های خیلی نرم آزادی حرکت را از فرد می گیرند. گاهی افراد با فرو رفتن در یک زمینه نرم به خوبی نمی توانند حرکت کرده یا جابجا شوند. این گروه در هنگام خواب، برای جابجایی های خود انرژی زیادی صرف می کنند. زیرا این جابجایی ها به سختی صورت می گیرد. وقتی از خواب بیدار می شوند با خستگی زیاد جسمانی روبرو هستند. این اتفاق با هدف اصلی خوابیدن مغایرت دارد. زیرا افراد می خوابند تا خستگی های خود را کم تر کرده و به تجدید قوا بپردازند. این یک عیب بزرگ است.

جمع بندی

مزایا و معایب تشک نرم چیست ؟ برخی ممکن است از این محصول در حال استفاده باشند. برخی نیز قصد خرید تشک نرم آن را دارند که میتوانند در فروشگاه اتاق من انها را پیدا کنند . این مطلب به افراد کمک می کند تا انتخاب بهتری داشته باشند. در حقیقت مزایا و معایب آن را با شرایط خود، هم چون وزنشان، می سنجند. آنگاه دست به انتخاب می زنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.