راهنمای خرید تشک

تفاوت تشک فنر منفصل با فنر متصل چیست؟

امروزه پیشرفت علم و تکنولوژی به نحوی است که انواع تشک با انواع ساختار دیده می شود. قدرت علم و هدف فناوری، ایجاد فضا و بستری جهت آسودگی و راحتی استراحت است. در این بین، حتما یا اسم تشک های فنری را شنیده اید، یا خود مصرف کننده آن هایید.  دو نوع تشک فنر منفصل و فنر متصل ، همیشه افراد را در انتخاب محصول فنری مناسب گیج می کند. تشک فنر منفصل با فنر متصل چه فرقی میکنه ؟

کدام مورد برای خواب، بستری راحت تر و البته با کیفیت تر فراهم می نماید ؟ در این مطلب قرار است شما را با تفاوت تشک فنر منفصل و فنر متصل آشنا نماییم.

در پایان مطلب، حتما خواهید توانست دست به انتخابی منطقی و مناسب بزنید.

 

تفاوت تشک فنر منفصل و فنر متصل

ساختار تشک فنر متصل

برای بررسی تفاوت تشک فنر منفصل با فنر متصل از ساختار فنر متصل شروع میکنیم. در هنگام خرید تشک تخت به برخی محصولات بر میخورید که درون انها ، فنرهای باز و به هم متصلی وجود دارد. این فنرها از فلز و استیل بوده و ضخامت های گوناگونی دارند. تعدادی فنر که به طور حتم، هر کدام به فنرهای پیرامون خود به صورت فیزیکی متصل است. به این شکل مجموعه ای بهم بافته و متصل ایجاد شده است.

در واقع، قدیمی ترین و سنتی ترین بستر خواب، همین مورد است. یک شبکه فنری که معمولا روکشی سازگار با پوست را در اطراف خود دارد. اگر دست خود را در سطح آن فرو کنید، کاملا متوجه فنر های آن می شوید. نام هایی زیادی به این نمونه اطلاق می شود. سیستم فنری باز و بستر فنری بونل نیز به آن می گویند.

عملکرد تشک فنر متصل

عملکرد متفاوت، یکی از تفاوت های تشک فنر منفصل با تشک فنر متصل است. هیچ گونه استقلال و جدایی ساختاری در فنرهای تشک فنر متصل نیست. همانند یک شبکه هماهنگ با هم عمل می کنند. فرقی نمی کند کدام قسمت سطح بستر تحت فشار قرار بگیرد. به هم وابسته و پیوسته بودن این ساختار، باعث می شود کل ساختار تحت تاثیر قرار بگیرد. سطحی نرم و لغزنده را فراهم می نماید و معمولا به انها تشک نرم میگویند . اگر روی آن دراز بکشید، حرکات شما در کل سطح پخش و توزیع می شود.

ساختار تشک فنر منفصل

امروزه پیشرفت ها و فناوری های مدرن، نوعی از ساختار فنری را  ارائه کرده است. در مقاله ای دیگر بررسی کردیم چرا تشک فنر منفصل بخریم. ساختار فنر منفصل، این فناوری به روز، مدرن و البته کارآمد می باشد. پاکت اسپرینگ، یکی دیگر از نام های این سازه فلزی می باشد. در اسکلت مرکزی بستر های خواب، تعداد بسیار زیادی فنر کنار هم قرار می گیرند. البته آن ها به صورت جداگانه بسته بندی شده هستند.

منظور از بسته بندی شده چیست ؟ هر فنر درون یک کیسه پاکتی از پارچه ای مقاوم قرار گرفته است. این پاکت های حاوی فنر در هسته بستر خواب، کنار هم قرار گرفته اند. مهم ترین تفاوت تشک فنر منفصل با فنر متصل همین مورد است.  در اطراف هسته فلزی، فوم یا لاتکس قرار می گیرد. در آخر، توسط روکشی ضد حساسیت و آلرژی، پوشش داده می شود.

عملکرد تشک فنر مولکولی پاکتی

فنرهای جدا از هم در مرکز تشک، عملکرد مستقلی به هر کدام بخشیده است. هر فنر فقط در کنار نمونه های اطراف خود قرار گرفته است. از نظر فیزیکی هیچ گونه اتصالی با آن ها ندارد. اگر یک فنر فشرده شود، فقط خودش تحت تاثیر این فشار قرار می گیرد که فرق اصلی تشک فنر منفصل با فنر متصل همین میباشد . فردی که روی یک بستر می خوابد، وزن قسمت های مختلف بدنش متفاوت است.

هر قسمت، فشاری مطابق با وزن به سطح وارد می کند. بنابراین، سطح متحمل فشار هایی متفاوت می شود. مثلا ناحیه گردن دارای گودی بوده و فشاری به سطح زیرین خود نمی دهد. اما کمر همراه با اعمال نیروی سطحی است. به این طریق فنرها با نیروی دریافت شده از بدن و هماهنگ با آن فشرده می شوند. میزان فشردگی آن ها با هم متفاوت است. این سطح قابلیت انطباق کامل با بدن را دارد. در ناحیه گردن برآمده و در زیر کمر فشرده می شود.

تفاوت تشک فنر منفصل با فنر متصل

تشک های فنری و دارای اسکلت فلزی، در دو نوع معمول بانل و پاکتی عرضه می شوند. به طور حتم در هنگام خرید و انتخاب، بر سر دو راهی می مانید. این دو نوع ساختار بسترهای خواب، یک نوع ماده اصلی و اولیه دارند. اما ساختار، شکل، نحوه قرار گیری و عملکردی کاملا متفاوت با هم دارند. تفاوت تشک فنر منفصل و فنر متصل در این جا ذکر می شود.

انتقال لرزش ها و حرکات سطحی

تشک فنر منفصل نسبت به فنر متصل از انتقال لرزش ها و حرکات سطحی کاملا ممانعت می نماید. در صورتی که تشک فنر متصل در جلوگیری از این انتقال ارتعاشات، کاملا ناتوان است. در نمونه بسترهای تک نفره هیچ مشکلی پیش نمی آید.

اما در نمونه دو نفره موضوعی دارای اهمیت بالایی است. به طور حتم حرکات یک نفر، در سطح، تولید لغزش و ارتعاش می نماید. اگر بستر نتواند جلوی این ارتعاشات را بگیرد، به طور حتم،  نفر دیگر از خواب بیدار می شود. اتفاقی ناخوشایند که در نمونه های پاکتی اصلا مشاهده نمی شود.

بستری راحت تر و اسوده تر

یک تفاوت تشک فنر منفصل با فنر متصل این است که ، بستری راحت تر و آسوده تر برای خوابیدن فراهم می نماید. زیرا بدن را در یک وضعیت جسمانی مطلوب و در یک راستا قرار می دهد. این کار با انطباق سطح بستر و بدن فرد خواب انجام می گیرد. همین آناتومی صحیح بدنی در حین استراحت است که از بروز دردهای بدنی ممانعت می نمایند. اما در تشک فنر متصل این انطباق به این زیبایی امکان پذیر نمی باشد. بنابراین سطح این بستر به راحتی نمونه پاکتی نمی باشد.

تفاوت تشک فنر منفصل با فنر متصل در ساختار

ساختار تشک فنر منفصل از متریالی مرغوب و ساختار فلزی بیشتری تشکیل شده است.  فناوری پیشرفته ای که هزینه خرید این گونه محصولات را بالا برده است. اما نوع متصل فنری، از قیمتی بسیار پایین تر برخوردار است. بسیاری از افراد به دلیل این قیمت پایین، به سراغ محصولاتی با سازه فلزی به هم پیوسته می روند.

 ایا با هم فرق دارند ؟

یکی دیگر از تفاوت تشک فنر منفصل با فنر متصل، در کنترل وزن است. تعداد فنرها در نوع پاکتی بسیار بیشتر از نوع بانل است. دقت، ظرافت و انطباق پذیری را به مقداری زیاد افزایش داده است. در فرآیند کنترل وزن، سطح بستر با پخش یکنواخت فشار های سطحی روبروست.  این فرآیند در محصولات اسکلت پاکتی بسیار بهینه تر از نمونه متصل است.

تفاوت تشک فنر منفصل با فنر متصل در طول عمر و ماندگاری تشک

طول عمر و ماندگاری تشک های فنر منفصل بسیار بیشتر از نمونه تشک های متصل است. بنابراین شاید در ابتدا متحمل هزینه بیشتری برای خرید آن شوید، اما چندین سال بیشتر عمر می کند. در صورتی که بسترهای بانل عمر کمتری داشته و به مرور دچار گودی و فرو رفتگی سطحی می شوند.

جمع بندی

تفاوت تشک فنر منفصل با تشک فنر متصل ، هم در ساختار و هم در عملکرد آن ها بود. تشک  های فنری به طور کلی بسترهایی دارای نرمی و انعطاف بیشتری هستند. در بین نمونه های مختلف آن،  نوع فنر منفصل خوابی با کیفیت بیشتر، رقم می زند.

کیفیت ساختاری و دوام بالاتری دارند. اما تشک فنر متصل از ساختار مناسبی برای خواب برخوردار نیست. معمولا افرادی که نمی توانند هزینه خرید نوع پاکتی را بپردازند؛ به سراغ آن ها می روند. وگرنه خرید نوع فنر منفصل ارزش بیشتری خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.