راهنمای خرید صندلی

صندلی راحت برای مطالعه چه ویژگی هایی دارد؟

صندلی راحت برای مطالعه

صندلی وسیله‌ای دیرینه برای نشستن می‌باشد. این وسیله به جهت های مختلفی استفاده می‌شود. در واقع نشستن روی آن به قصدهای مختلفی مانند مطالعه صورت می‌گیرد که نیاز به صندلی راحت برای مطالعه است. گاهی فرد می‌خواهد چیزی را ببیند یا به تماشای تلویزیون بپردازد. گاهی پشت میز نشسته و فعالیتی چون خواندن و نوشتن یا کار با کامپیوتر دارد. برخی نیز می‌نشینند تا یکی از وعده های غذایی را بخورند. عده‌ای هم برای رفع خستگی اقدام به چنین کاری می‌کنند.

این میان، برخی می‌خواهند به کار مهمی چون مطالعه بپردازند. فعالیتی که به تمرکز، موقعیت صحیح و معمولا زمانی طولانی نیازمند است. اگر محل نشستن فرد درست نباشد چه بسا زود خسته شده و به بدن درد مبتلا شود. در همین جهت، صندلی مطالعه در انواع گوناگون طراحی می‌شود. اما به نظر شما صندلی راحت برای مطالعه چه ویژگی هایی دارد؟

صندلی راحت برای مطالعه

صندلی مطالعه نوعی از نشیمن‌گاه است که در جهت راحتی و سهولت مطالعه طراحی شده است. با کمک آن می‌توان در شرایط ایده آل و دلخواه نشست. این نشستن معمولا برای خواندن کتاب و مطالب درسی مناسب است. اما می‌توان این حالت را برای اوقات راحتی و بیکاری نیز استفاده کرد. مثلا در پوزیشنی راحت و آسوده می‌توان به تماشای تلویزیون پرداخت. می‌توان با لب تاب کار کرد. در واقع، صندلی مطالعه از لحاظ فیزیکی و ارگونومیکی دارای طراحی خاصی است. به گونه‌ای که جسم فرد در شرایطی مناسب برای مدت زمان طولانی قرار می‌گیرد. سپس می‌توان به خواندن یک کتاب مشغول شد. انواع آن متناسب با میز تحریر، میز کامپیوتر و مناسب سنین مختلف طراحی شده است.

سهولت تحرک

در هنگام خواندن کتاب، فرد در یک موقعیت و فیزیک بدنی خاص نمی ماند. این زمان طولانی ایجاب می‌کند که فرد در حال جابجایی باشد. در غیر این صورت، بدن خسته شده و فرد نمی تواند مطالعه‌ای سودمند داشته باشد. لازمه داشتن تحرک آسان و چرخش بدن فرد، پهنای زیاد نشیمن گاه اوست. پس صندلی راحت برای مطالعه باید عرض زیادی داشته باشد. یک نمونه عریض، سبب آزادی حرکت فرد می‌شود. این چرخش های نا محسوس و کوتاه در حین خواندن، بدن را از ثبوت در می‌آورد. بنابراین گرفتگی ماهیچه ها و خستگی جسمانی رقم نمی خورد. پس هر چه یک نمونه عریض تر باشد برای فرد کاربر بهتر است. آسودگی حرکات او را رقم می‌زند. برای داشتن انتخاب مناسب، اولین ویژگی را برای آن، عرض و پهنای زیاد در نظر بگیرید.

رنگ بدنه

رنگ ها در محیط اطراف و ایجاد دکورهایی با احساس مختلف، نقش دارند. رنگ های شاد روحیه را تشویق و رنگ های غمگین سبب سرکوب روحی می‌شوند. ایجاد اشتیاق و یا عدم انگیزه برای انجام کارها نیز به این مورد ارتباط دارد. به طور کلی، رنگ، رکنی اساسی و مهم در دیزاین یک محیط است. اولین خصلت یک وسیله برای قرار گرفتن در محیط، نحوه رنگ آمیزی آن است. زیرا این مشخصه بر عواطف و احساسات مخاطب اثر می‌گذارد. یک صندلی راحت برای مطالعه بایستی رنگ بندی مطلوبی داشته باشد. بدین معنی که رنگ آن با محیط مورد نظر هم خوانی داشته باشد. فرد مدت زمان زیادی روی آن می‌نشیند. پس رنگ آن بسیار در چشم او خواهد بود و بر او تاثیر می‌گذارد. رنگ شاداب آن، مطالعه‌ای پر انگیزه و پر از احساس مثبت رقم می‌زند.

صندلی راحت برای مطالعه

تکیه گاهی مناسب

امتحان کنید و روی یک صندلی بنشینید. کمر خود را به پشتی آن تکیه دهید. ببینید آیا احساس راحتی و آرامش دارید. اصلا به نظر شما پشت فرد باید کاملا به این محصول بچسبد؟؟ کمر افراد هنگام نشستن قوس و گودی دارد. خالی ماندن این قوس ها باعث کمر درد و خستگی زود هنگام فرد می‌شود. یک صندلی راحت برای مطالعه بایستی حتما دارای پشتی مناسب باشد. این قسمت از محصول مورد نظر معمولا موج دار است. این ساختار مواج و قوس دار برای پوشش قوس های کمر طراحی شده اند. در واقع، قسمت برآمده آن گودی کمر را پر می‌کند. به این طریق، فرد در موقعیتی بسیار راحت و فاقد فشار جسمانی قرار می‌گیرد.

پوشش مناسب پا

پاها در هنگام نشستن نباید تحت فشار یا آزار و اذیت قرار بگیرند. الف دارای کلاه در الفبای فارسی را در نظر بگیرید. کلاه آن همانند یک صندلی با پشتی و لبه پایینی کشیده است. گفته می‌شود یک صندلی راحت برای مطالعه باید این نوع طراحی را داشته باشد. در واقع لبه بلند پایین آن باعث قرار گرفتن پاها در شرایط مناسب می‌شوند. رگ های پا در این حالت به شکلی مطلوب خون رسانی می‌کنند. آن ها خون را به نقاط پایین بدن و کف پا می‌رسانند. جریان مناسب خون و اکسیژن رسانی برقرار است. کف پا با کف زمین باید مماس باشند. خواندن و استراحت لذت بخش خواهد بود.

ارتفاع نشیمن گاه

صندلی راحت برای مطالعه بایستی دارای ارتفاع و بلندی مناسبی باشد. برخی از این محصولات مجهز به سیستم تنظیم ارتفاع هستند. می‌توانید ارتفاع و بلندی آن را کم و زیاد کنید. با این کار می‌توان راحت‌ترین موقعیت ممکن را برای خود بیابید. حتی می‌توان ارتفاع آن را متناسب با میز های مختلف تنظیم نمود. بنابراین دامنه کاربردی این محصول خیلی بیشتر می‌شود.

صندلی راحت برای مطالعه

ویژگی منحصر به فرد

گاهی در طراحی صندلی مطالعه از ماده‌ای به نام فوم هوشمند یا حافظه دار بهره می‌گیرند. این متریال تحت تاثیر فشار و دما تغییر شکل پیدا می‌کند. مطابق با فشار دریافتی فرم می‌گیرد. گاهی در صندلی راحت برای مطالعه، لایه‌ای از آن در پشتی حضور دارد. به این طریق پشتی محصول قادر است تا خود را با وضعیت کمر و گودی های آن کاملا منطبق کند. نشیمن گاه بسیار راحتی است. بعد از بلند شدن، مجددا به شکل اولیه خود بر می‌گردد. مموری فوم متریالی گران قیمت است.

انواع صندلی راحت برای مطالعه

  • صندلی راک: حالتی مانند گهواره دارد که علاوه بر مطالعه برای خوابیدن موقتی نیز مفیدند.
  • صندلی موج دار: حالت مواج و قوس آن باید متناسب با ساختار و فیزیک جسمانی فرد باشد.
  • صندلی میز تحریر: نوعی از صندلی مطالعه که بسیار مناسب خواندن و نوشتن است.
  • صندلی مطالعه کودک و نوجوان: این نمونه ها اندازه کوچک تری نسبت به نمونه بزرگسالان دارند. با فیزیک جسمانی و ساختار بدنی کودک یا نوجوان تطابق دارد.
  • صندلی مطالعه شنی: با جسم فرد مورد نظر کاملا منطبق شده و راحتی بی نظیری دارد.

کلام آخر

صندلی راحت برای مطالعه بایستی ویژگی های خاصی داشته باشد. در آن باید پشتی مناسب در کنار محل مناسب برای قرار گیری پا برقرار باشد. عرض زیاد و بلندی متناسبی به خود اختصاص دهد. از متریالی مناسب برای فرم گیری صحیح بدن و داشتن وضعیت بدنی درست برخوردار باشد. یک نمونه مناسب برای یک نفر لزوما برای دیگری مناسب نیست. هر کس آناتومی بدنی خاصی دارد.

هیچ جا اتاق من نمیشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.