راهنمای خرید روتختی

راهنمای انتخاب روتختی مناسب دکوراسیون اتاق

روتختی مناسب دکوراسیون

اتاق خواب ها مهم ترین بخش آرامش دهنده روحی و جسمی هر مکانی هستند. جایی که شما در آن به استراحت می پردازید. کیفیت این استراحت بر سایر فعالیت های شما اثر می گذارد. ممکن است این اتاق در منزل شما باشد یا این که بخشی از هتل یا هر جای دیگری باشد. یکی از عناصر حجم دهنده و در معرض دید این فضا، تخت خواب می باشد. هر فردی با ورود به این اتاق توجهش به سمت تخت معطوف می شود. روتختی مناسب دکوراسیون اتاق میتواند بسیار تاثیر گذار باشد.

یکی از محصولاتی که به تخت خواب جلوه و زیبایی می بخشد، روتختی و سرویس روتختی می باشد. این محصول معمولا از چند جز زیبا و جذاب ، در راستای طراحی دکوراسیون تشکیل شده است. چطور روتختی مناسب دکوراسیون اتاق را انتخاب کنیم ؟ در ادامه این مقاله از اتاق من به پاسخ این سوال خواهید رسید.

روتختی و سرویس روتختی

همان طور که اشاره شد،  سرویس روتختی به سبب زیبایی در طراحی دکوراسیون استفاده می شود. این محصول به دلیل هماهنگی ساختاری، طراحی و رنگ آمیزی بسیار مورد توجه است. کافیست این هماهنگی ، با سایر بخش های یک اتاق خواب تنظیم شود. فضایی زیبا و چشم نواز خلق می نماید. بستگی به ذوق هنری و سلیقه شخصی شما دارد. انتخاب سرویس روتختی با تعداد تکه های مورد نظر ، کاملا سلیقه ای است. البته میزان بودجه در دسترس شما در این موضوع نیز تاثیر چشمگیری دارد. یک سرویس روتختی کامل شامل بخش های زیر است:

  • لحاف
  • کاور لحاف
  • کاور بالش
  • کاور تخت
  • کاور کوسن
  • روانداز

در بیشتر موارد روتختی به همراه کاور بالش عرضه می شود. اما می توان ست های دیگر ، همراه با اجزای بیشتر را نیز خریداری نمایید. همه این بخش ها دارای عناصر هماهنگ با هم هستند. یعنی یک رنگ مشابه و طرحی یکسانی دارند. این اتفاق بر زیبایی آن ها افزوده است.

·      رنگ روتختی

رنگ ها در القای احساسات مختلف به افراد نقش مهمی دارند. یک رنگ ملایم و روشن حس نشاط و آرامش را در بیننده ایجاد می نماید. در صورتی که یک رنگ تیره و خشن، سبب القای حس نگرانی و آشفتگی می گردد. قبل از جنس و فیزیک یک روتختی، رنگ آن جلوه گر است. این رنگ ، گذشته از مناسب بودن ، بایستی با سایر رنگ های اتاق خواب هماهنگی داشته باشد. انواع رنگ متناسب با هر نوع سلیقه ای موجود است.

حتی می توانید نمونه تک رنگ و چند رنگ را بیابید. البته نمونه تک رنگ بیشتر برای مکان هایی چون هتل ها و خوابگاه ها به کار می رود. از آن برای یک دست نمودن کلیه اتاق ها استفاده می گردد. در صورتی که در منازل و اتاق خواب های شخصی از مدل چند رنگ بهره می برند. البته اگر بخواهید می توانید برای اتاق خواب خود و طراحی دکور آن از تک رنگ استفاده نمایید. باعث ایجاد فضایی ساده و آرام می شود.

·      طرح روتختی

چطور روتختی مناسب دکوراسیون اتاق را انتخاب کنیم؟ این سوال باعث واشکافی تمام ابعاد یک روتختی می شود. بعد از رنگ، طرح این محصول در دید بیننده قرار می گیرد. طرح ها متناسب با سبک های متنوع ایجاد می شوند. مطابق با هر سن و هر جنسیتی می توان طرح مورد نظر را یافت. طرح های ساده، فانتزی، سنتی، سه بعدی و حتی برجسته از جمله آن هاست. در کنار رنگ می توان از طرح این محصول برای طراحی دکوراسیون اتاق خواب بهره برد.

همان طور که گفته شد، نمونه ساده، تک رنگ و فاقد طرح موجود می باشد. هر طرحی که بخواهید می توانید در بین نمونه های موجود در بازار بیابید. قبل از آن تعیین کنید که رنگ و طرح مورد نظر و هماهنگ با دکورتان کدام گزینه است.

·      جنس روتختی

جنس روتختی مناسب دکوراسیون اتاق خواب باید مورد توجه باشد. شاید بگوئید مگر جنس آن در طراحی و دکوراتیو محیط نقش دارد؟ بله، به اندازه دیگر فاکتورها، جنس نیز با اهمیت می باشد. پارچه ها انواع گوناگونی دارند. براق، ساده، مخمل و یا هر جنس دیگری که بخواهید وجود دارد. به طور حتم روتختی هایی از جنس ساتن و نمونه های براق محیط را روشن می نمایند.

درخشندگی و روشنایی محیط، ایجاد زرق و برق و فضایی مجلل از مزایای آن هاست. پارچه های ساده و تک رنگ انتخابی هوشمندانه برای خلق تزئینات زیبای اتاق خواب است. ساده بوده، اما پایه و زمینه ای برای طراحی دکوراسیون ایجاد می نمایند. پارچه های مخمل نور محیط را به خود می گیرند. پس حواستان جمع باشد. در انتخاب روتختی مخمل باید کمی محتاط تر عمل کرد. بنابراین روتختی مخمل برای فضاهای تیره انتخابی نامناسب است.

طراحی دکوراسیون اتاق خواب

قرار است از روتختی و سرویس آن به عنوان یک عنصر در طراحی دکوراسیون اتاق خواب استفاده شود. اما چطور روتختی مناسب دکوراسیون اتاق را انتخاب کنیم. این انتخاب به طرح، رنگ و جنس این محصول مرتبط است. این سه فاکتور یک محیط را به شکل های متفاوتی می آرایند. بزرگ یا کوچک نشان دادن محیط، فضایی روح نواز و فضایی آشفته توسط انتخابی نامناسب صورت می گیرد. کلیه عناصر در اطراف تخت خواب خود را از نظر بگذرانید.  کمد، پوشش کف اتاق، پرده و ….  را دقیق نگاه کنید. به طور حتم آن چه که انتخاب می کنید، باید با تمامی آن ها هماهنگ باشد. البته اگر قصد ایجاد محیطی هماهنگ و زیبا را دارید.

  • یادتان باشد آن چه که مد نظر شماست نباید بعد از مدتی برایتان تکراری و خسته کننده شود. روتختی های طرح دار زود قدیمی و تکراری می شوند. این محصول باید چند سال برای شما کار کند. بنابراین بسیار مهم است که به نمونه ای قدیمی و دلزده مبدل نشود. روتختی های تک رنگ و ساده را می توان تا مدت ها استفاده کرد و خسته نشد. زیرا به عنوان زمینه ای برای طراحی دکوراسیون نقش بازی می کنند. البته حتما به سبک دیزاین مورد نظر خود در ابتدای امر توجه نمایید.
  • برای داشتن یک روتختی مناسب می توانید دو کار انجام دهید. به بازار بروید و پس از اختصاص وقت کافی، مدل مورد نظر خود را بیابید. راهکار دیگر، سفارش آن مطابق سلایق و درخواست های خودتان است. به طور سفارشی آن چه که در ذهن تان است تولید نمایید.

جمع بندی

ابتدای این مطلب با چطور روتختی مناسب دکوراسیون اتاق را انتخاب کنیم؟ آغاز شد. هدف، ارائه معیارهایی برای انتخاب و خرید اصولی روتختی بود. این که برای خلق دکوری زیبا برای اتاق خواب باید به چه ویژگی هایی از روتختی توجه کرد. رنگ، طرح و جنس این نمونه از محصولات به عنوان بخش ظاهری، بیشترین تاثیر را دارد. این موضوع در کنار ایجاد فضایی زیبا، می تواند در داشتن خوابی با کیفیت نقش داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.