دکوراسیون اتاق خواب

10 نکته مهم برای نگهداری بهتر و افزایش عمر مفید تشک

عمر مفید تشک

همه ما فارغ از شغل و فعالیت روزانه، به استراحت و خواب نیازمندیم. اگر به دنبال آرامش خواب و استراحت مطلوب باشیم، به طور حتم یک تشک مرغوب لازم داریم. روزانه حداقل 6 ساعت از وقت افراد با این محصول سپری می شود. زمانی زیاد که بخشی مهم از زندگی افراد را تحت تاثیر می گذارد. حالا تصور کنید هر روز، این زمان را به استراحت روی تشک بگذرانید. بایستی نمونه ای با کیفیت و دارای عمری مناسب داشته باشید. هر بستر خوابی دارای یک محدوده مشخص عمر می باشد. اما این وسط یک نکته بسیار حائز اهمیت می باشد. اگر به درستی از آن نگهداری نشود، عمر مفید آن کاهش می یابد. اما چنان چه به خوبی از آن نگهداری کنید، شاهد عمری طولانی تر از آن خواهید بود. در فروشگاه اینترنتی اتاق من 10 نکته مهم برای نگهداری بهتر و افزایش عمر مفید تشک ارائه می شود.

1. انتخاب محافظی مناسب

یکی از راهکارهایی که می تواند در نگهداری و افزایش طول عمر مفید تشک موثر باشد، محافظ تشک است. استفاده از یک محافظ یا روکش برای سطح مورد استفاده از بستر خواب، بسیار مفید است. با این کار مانعی بر سر راه انتقال آلودگی ها به خود بستر اصلی فراهم  می شود. اگر آلودگی سطحی آن کمتر شود و از نظر بهداشتی شرایط مطلوبی داشته باشد، بیشتر عمر می کند. به طور کلی تشک ها محصولاتی غیر قابل شست و شو هستند. عدم شست و شو، نیاز به این محافظ را بیشتر می نماید.

2. تشکی متناسب با تخت خواب

تخت و جایگاه قرار گیری بستر خواب در نگهداری و افزایش عمر مفید تشک از اهمیت زیادی برخوردار است.  در درجه اول باید سایز این دو با هم تناسب داشته باشد. اگر تشکی بزرگتر از چارچوب تخت خواب داشته باشید، به خوبی سر جای خود قرار نمی گیرد. بنابراین امکان آسیب به آن بیشتر شده و زودتر از کار می افتد. کوچک بودن آن و ایجاد فاصله بین لبه تخت و تشک، سبب تخریب آن به مرور زمان خواهد شد. بنابراین تناسب بین این دو بسیار با اهمیت است. همواره تخت خود را چک نمایید. مبادا عاملی آسیب رسان روی آن وجود داشته باشد و تشک را نابود کند. ساییدگی و یا ایجاد پارگی از جمله نتایج تخریبی محتمل می باشد.

3. پشت و رو نمودن و چرخاندن بستر خواب

اکثر بسترهای خواب به صورت دورو تهیه می شوند. این کار باعث استفاده همه جانبه از آن می شود. اگر به دنبال نگهداری بهتر و افزایش عمر مفید تشک هستید، چرخاندن دوره ای کار مفیدی است. می توان در این صورت، بستر خود را پشت و رو نمود. یا حتی می توان آن را چرخاند و سرو ته کرد. این عملیات ها معمولا هر 6 ماه یک بار انجام می شود. فایده این کار عدم فرو رفتگی و گود شدن یک نقطه از سطح می باشد. بنابراین سطحی یکنواخت و فاقد فرورفتگی تا مدت ها خواهد داشت. پس تا مدت ها می تواند هم چنان خوابی راحت به شما ببخشد.

4. در معرض نور و هوا قرار دادن

نور و تبادل هوا در درون بستر خواب، برای داشتن سیستم خواب کارآمد موثر است. اگر هر چند وقت یک بار آن را در هوای آزاد زیر نور خورشید پهن کنید، بسیار خوب است. رطوبت اضافی آن را خشک کرده و به ضدعفونی آن کمک می نماید. هوای تازه و آزاد به رفع بوی نامطبوع آن کمک می نماید. نکته ای مهم که در نگهداری و افزایش طول عمر مفید تشک موثر است.

5. شست و شو و تمیز نمودن جهت افزایش عمر مفید تشک

شست و شو و تمیز نمودن بسترهای خواب به راحتی سایر محصولات نیست. به طور مستقیم نمی توان آن را با آب شست و شو داد. اما روش خاصی برای شستن و تمیز نمودن آن وجود دارد. اگر لکه ها و مایعات ریخته شده روی آن به سرعت حذف شوند، تثبیت و ماندگار نمی شود. بنابراین آلودگی های آن در اولین فرصت ممکن، بایستی حذف شوند. رعایت بهداشت این محصول بر نگهداری بهتر و افزایش عمر مفید آن می افزاید.  ضمن این که به حفظ سلامتی فرد کمک می کند.

6. حمل و نقل با احتیاط

چنان چه به هر دلیلی قصد جا به جا نمودن تشک خود را دارید، بسیار دقت نمایید. اگر بتوانید آن را در یک پوشش مناسب حمل کنید، بسیار خوب می شود. مواظب باشید که آسیبی به آن وارد نشود. خم شدن، تا خوردن، آسیب و خراش در سطوح ممکن است اتفاق افتد. تا حد امکان از بروز این اتفاقات ممانعت نمایید. این مورد کوچک در نگهداری و افزایش طول عمر تشک نیز موثر است.

7. برای افزایش عمر مفید تشک از پرش روی سطح بستر جلوگیری کنید

بچه ها اغلب دوست دارند روی سطح تشک بپرند. این پرش ها به مرور ساختار تشک را دچار آسیب و حتی فرورفتگی می نماید. فرقی نمی کند ساختار و هسته مرکزی آن از چه متریالی ساخته شده باشد. فنر، فوم و یا حتی اسفنج، تحت تاثیر این پرش آسیب می بیند. این آسیب معمولا به صورت فرورفتگی سطحی خود را نشان می دهد.

8. پارچه ها و ملحفه ها را بشویید

اطراف سطوح بستر خواب با یکسری ملحفه هایی پوشانده شده است. مواظب باشید که این وسایل بایستی به طور مرتب شست و شو شوند. شستن آن ها کار سختی نیست. به راحتی و با کمک آب و شوینده مناسب شست و شو می شوند. این ملحفه ها با سطوح تشک مرتبط هستند. اگر به طور مداوم تمیز شوند از انتقال آلودگی به سطح بستر جلوگیری می کنند.

9. ورود حیوانات ممنوع

سطح بستر با بدن فرد خواب تماس مستقیم دارد. بدن حیوانات آلوده می باشد و گاها سبب انتقال عوامل بیماری زا می شود. اگر حیوانات به تخت شما راه پیدا کنند ممکن است چندین اتفاق بیفتد. موی بدن آن ها روی سطح آن می ریزد. احتمال ادرار و مدفوع آن ها نیز وجود دارد. در این جا حتی اگر بستر شما مرغوب هم باشد، باز امکان آلودگی می باشد.

10. ساس، مزاحمی خطرناک برای عمر مفید تشک

ساس از جمله موجودات خطرناک و فرصت طلب است. اگر در جایی لانه گزینی کند به سرعت رشد و زمینه تخریب را فراهم می نماید. اگر احتمال وجود این موجود را می دهید از محافظ ضد ساس استفاده کنید. این محافظ از درزهایی فاقد راه نفوذ برای ساس برخوردار است. از این لحاظ به طور مرتب تشک و تخت خود را چک نمایید. نگهداری بهتر و افزایش عمر مفید تشک شما در گرو این مراقبت های ساده است.

جمع بندی

تشک ها یک عمر مشخص دارند. اگر این عمر به اتمام برسد، تعویض آن و خرید یک نمونه جدید، ضروری می شود. گاهی می توان با انجام یکسری اقدامات، عمر بستر خود را افزود. این راهکارها عملکردهایی سخت و یا غیر معقول نیستند. کافیست آن ها را رعایت و گاهی به انجام برسانید. این اقدامات گاها ساده، می تواند در کاهش هزینه های شما بسیار موثر باشد. به این طریق که نیاز به خرید مجدد تشک را به تعویق می اندازد. در این مطلب از مقالات اتاق من ، 10 نکته مهم برای نگهداری بهتر و افزایش عمر مفید تشک ارائه شد. مطالعه این موارد و سعی در رعایت آن ها خالی از لطف نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.