دکوراسیون اتاق خواب

اصول فنگ شویی در اتاق خواب

فنگ شویی در دکوراسیون

ابتدا بهتر است تعریفی از فنگ شویی و اصول آن را بیان کنیم فنگ شویی را می توان به مردمان شرق آسیا به ویژه مردمان چین باستان نسبت داد، اما حالا این اصول خیلی فرا تر از چین و شرق آسیا رفته و در کشور های غربی هم مورد توجه قرار گرفته و در طراحی دکوراسیون اتاق خواب و منازل از آن ها استفاده می کنند. بعد از آشنایی با فنگ شویی در ادامه این مقاله از اتاق من به تاثیر آن در دکوراسیون و چیدمان وسایل اتاق خواب خواهیم پرداخت.

تعریف فنگ شویی

تعریف فنگ شویی فنگ شویی آیینی کهن و قدیمی است که بر اساس ایجاد هارمونی میان اشیا و لوازم و نور در فضا می باشد. که این هارمونی، انرژی مثبتی را ایجاد می کند و مردمان شرق دور آن را “انرژی چی” می نامند.

مردمان خاور دور باور دارند که این انرژی یک انرژی کیهانی و بدون هیچ گونه مرزی است که می تواند با دکوراسیون مناسب و چیدمان درست وسایل بر سلامتی، شادی، موفقیت اثرات مثبتی بگذارد. این آیین ابتدا شاید برای شما پیچیده به نظر برسد اما اگر طبق قاعده و اصول، قدم به قدم جلو بروید به نتایج قابل توجهی دست خواهید یافت.

عناصر پنج گانه فنگ شویی

فنگ شویی از دو کلمه چینی فنگ و شویی تشکیل شده است. فنگ به معنی باد و شویی به معنی آب می باشد. در فلسفه چینی جهان از پنج عنصر تشکیل شده است که شامل آب، خاک، آتش، فلز و چوب می باشد. رعایت این عناصر برای اتاق خواب بسیار حائز اهمیت است.

اهمیت خواب و اتاق خواب در اصول فنگ شویی

اصول فنگ شویی، اتاق خواب را مهمترین مکان هر خانه می داند. زیرا شما در آنجا به خواب می پردازید. خواب در اصول فنگ شویی بسیار اهمیت دارد زیرا خواب به شما انرژی از دست رفته ناشی از فعالیت هایی که در طول روز انجام داده اید، را بر می گرداند و همان طور که گفته شد فنگ شویی بر اساس انرژی چی است پس هر چیزی که به انرژی مربوط می شود برای ان بسیار مهم است.

فنگ شویی
فنگ شویی و اصول ان

چیدمان وسایل در اتاق خواب طبق اصول فنگ شویی

مهم ‌ترین اصل فنگ شویی ایجاد جریان انرژی مثبت در تمام نقاط منزل و متوقف کردن یا رساندن جریان انرژی‌های منفی به کم ترین حد ممکن است. همچنین شما باید این نکته را بدانید که چگونه انرژی های مثبت را حفظ کنید و از به هدر رفتن آن ها جلوگیری کنید. در چیدمان و وسایل اتاق خواب  باید به نکات زیر توجه کنیم:

نظافت و رعایت بهداشت

انسان ها حداقل یک سوم از عمر خود را در خواب می‌گذرانند. پس برای گذران این ساعات گرانبها باید محل خوا‌بتان را تمیز نگه دارید. پاکیزگی و مرتب بودن محیط مهم ‌ترین مرحله برای هماهنگ کردن انرژی‌ها، است.

عدم استفاده تخت به عنوان انباری

طبق فنگ شویی اتاق خواب، همه جای اتاق خوابتان باید تمیز و مرتب و بدون هرگونه شلوغی بی مورد باشد حتی فضا هایی که شاید در دید نباشند و کسی، حتی خودتان آنجا را نبینید. یکی از این مکان ها زیر تخت خواب است.

تمام وسایل اضافی را از زیر تخت بیرون بیاورید، به هیچ عنوان از زیر تخت به عنوان انباری استفاده نکنید. وسایل اضافی در زیر تخت جریان انرژی منفی را در طول شب و زمانی که خواب هستید ایجاد می کند. در زمانی که خواب هستید باید انرژی پیرامون بدن شما در جریان باشد و اگر قسمت زیر تخت‌ خواب بسته باشد این جریان اتفاق نمی‌افتد.

فنگ شویی
فنگ شویی و اصول ان

انتخاب تشک مناسب

یک تشک که راحت و استاندارد باشد می تواند ضامن یک خواب راحت باشد، استفاده کنید. استفاده از یک تشک غیر استاندارد علاوه بر این که یک خواب راحت وعمیق را ازشما سلب می کند، باعث می شود هر روز صبح کسل از خواب بیدار شوید و درد کمر و عضلات را تجربه کنید. امروزه تشک های طبی فنری و با کیفیتی تولیده شده اند. اگر به سلامتیتان و داشتن یک خواب راحت اهمیت می دهید، تشکی را انتخاب کنید که خواب آرام‌ تری برایتان رقم بزند.

به هیچ وجه‌ از تشک‌ های دست دوم استفاده نکنید. در اصول فنگ شویی استفاده از تشک دست دوم بر خلاف اصول انرژی مثبت است زیرا شما نمی‌دانید صاحب قبلی تشک صاحب چه انرژی‌ هایی بوده است.

عدم استفاده از وسایل قدیمی

یادگاری‌های افرادی که از دنیا رفته‌اند، وسایل شکسته، وسایل کهنه و به درد نخور همه را از اتاق بیرون ببرید. این وسایل از جریان مثبت انرژی در اتاق جلوگیری می کنند. علاوه بر این هر وسیله کهنه و پوسیده مانند پتوهای کهنه، روبالشی‌های قدیمی و پوسیده عوض کنید.

مکان مناسب برای تخت خواب طبق اصول فنگ شویی

روبروی آینه نخوابید. اگر تخت ‌خوابتان‌ در جایی قرار گرفته که درست مقابل آینه  است شب ‌ها موقع خواب یک پارچه روی آینه بیندازید. تختتان‌ را در محلی قرار ندهید که پاهایتان رو به در اتاق‌خواب باشد. طبق اصول فنگ شویی پاهایمان نباید به سمت در باشد چون در این‌ صورت انرژی سایر قسمت‌های خانه سبب کم شدن آرامش هنگام خواب می‌شود.

به عبارت دیگر، وقتی در تخت‌ خواب هستید باید در زاویه‌ای باشید که در اتاق‌ خواب را ببینید، اما نباید در امتداد هیچ دری حتی در کمد باشید. بهترین حالت این است که، تخت ‌خواب در گوشه‌ ای از اتاق‌خواب قرار بگیرد.

 نکاتی در مورد اصول فنگ شویی در اتاق خواب

شب‌ها تمام درها، از در ورودی گرفته تا در کمد و سرویس بهداشتی، را ببندید. این کار تمام انرژی‌های خوب برای سلامتی و رابطه عاطفی سالم را به‌ سوی شما سرازیر می ‌کند. زیر پنجره نخوابید. موقع خواب پشتی تخت باید به یک دیوار مستحکم تکیه داده شود. تکیه دادن تخت به پنجره و خوابیدن زیر پنجره انرژی شما را هدر می‌دهد و از سوی دیگر خطرناک است. وسایل الکترونیکی مانند تلفن همراه و… را به هنگام خواب از خود دور کنید.


تابلوهای نقاشی که دارای عنصر آب هستند مثل آبشار یا رودخانه و نیز وسایلی مثل تنگ ماهی و آکواریوم را در اتاق خواب نگذارید.
برای تامین نور اتاق خواب و همچنین حفظ تعادل انرژی های موجود در خانه بهتر است لامپ وچراغ ها را به صورت دو تایی و روبه‌رو هم استفاده کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.